london gigs
london gigs london gigs YOUR GUIDE TO THE BEST GIGS IN LONDON
GIG LISTINGS UPDATED EVERY WEEK
WITH GIG REVIEWS + PREVIEWS IN THE BLOG
london gigs
london gigs
london gigs london gigs blog london gigs festival guide london gigs venues london gigs record shops london gigs links london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs
london gigs london gigs
london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs

GIGS LISTED BELOW FEATURE IN OUR SPOTIFY PLAYLIST WHICH IS CONTINUOUSLY UPDATED AND LISTED IN

CHRONOLOGICAL ORDER. TICKETS CAN BE PURCHASED BY CLICKING THE PRICE TO THE RIGHT OF EACH LISTING
London gig listings

London gig listings

WED 12TH MASSIMO PUPILLO + D O SULLIVAN + S NOBLE CAFE OTO - E8
THU 13TH FAMILY ATLANTICA QUARTET + ELECTRIC JALABA SOUTHBANK CENTRE ROOF
THU 13TH GIRL BAND LEXINGTON - N1
THU 13TH JAY ELECTRONICA XOYO - EC2
THU 13TH MAYA DUNIETZ PLAYS EMAHOY GUEBROU CAFE OTO - E8
THU 13TH MOOG SOUNDLAB: DAVE COLOHAN MIRANDA - E1
THU 13TH PETER BRODERICK ST GILES - WC2
FRI 14TH ALMA + TOM HEDGE + EVI VINE ST PANCRAS OLD CHURCH - N1
FRI 14TH BALLADESTE + L SMYTH & T KEMP + MERLYN DYER PHYTOLOGY
FRI 14TH DANIEL AVERY + MORE FABRIC - EC1
FRI 14TH KABLAM + DINAMARCA + THROWING SHADE + MORE WAITING ROOM - N16
FRI 14TH PLASTICIAN BIRTHDAYS - E5
SAT 15TH ALTERNATIVE TV DUBLIN CASTLE - NW1
SAT 15TH BICEP + GREG WILSON XOYO - EC2
SAT 15TH ISHBONE UNDER THE BRIDGE - SW6
SAT 15TH MACHINEDRUM BIRTHDAYS - E5
SAT 15TH PEGA MONSTRO VICTORIA - E8
SAT 15TH TALL SHIPS DOME - NW5
SAT 15TH TERMINAL CHEESECAKE + ZOLLE + PALEHORSE WINDMILL - SW2
SAT 15TH THE CESARIANS SHACKLEWELL ARMS - E8
SAT 15TH ULTIMATE PAINTING POWER LUNCHES - E8
SUN 16TH KEEL HER + SODS WINDMILL - SW2
SUN 16TH MASSIMO PUPILLO / CINDYTALK CAFE OTO - E8
MON 17TH BIANCA CASSIDY & THE CIA (MELTDOWN FEST) QEH - SOUTHBANK CENTRE
MON 17TH ESTRELLA MORENTE (MELTDOWN FEST) RFH - SOUTHBANK CENTRE
MON 17TH MOOG SOUNDLAB: IAIN FORSYTH & JANE POLLARD MIRANDA - E1
MON 17TH SUN RA ARKESTRA CAFE OTO - E8
TUE 18TH BIANCA CASSIDY & THE CIA (MELTDOWN FEST) QEH - SOUTHBANK CENTRE
TUE 18TH OTTO HASHMI + SOPHOMOOREIK + LIT FM POWER LUNCHES - E8
TUE 18TH SUN RA ARKESTRA CAFE OTO - E8
TUE 18TH SUNN O))) + PHURPA (MELTDOWN FEST) RFH - SOUTHBANK CENTRE
WED 19TH KRAR COLLECTIVE + KIRAN LEONARD + JERKCURB COURTYARD THEATRE - N1
WED 19TH LITE + KNIFEWORLD + AXES DOME - NW5
WED 19TH PISSED JEANS + SAUNA YOUTH + LOOM 100 CLUB - W1
WED 19TH PSAPP (MELTDOWN FEST) QEH - SOUTHBANK CENTRE
WED 19TH SUN RA ARKESTRA CAFE OTO - E8
WED 19TH THE EX OSLO - E8
WED 19TH THE FALL OF TROY + ROLO TOMASSI ELECTRIC BALLROOM - NW1
WED 19TH THE STRAY BIRDS CECIL SHARP HOUSE - NW1
WED 19TH VIET CONG SCALA - N1
THU 20TH ATOMIC BOMB: WILLIAM ONYEABOR (MELTDOWN) RFH - SOUTHBANK CENTRE
THU 20TH HERCULES & LOVE AFFAIR + MYLO + JOSHUA JAMES XOYO - EC2
THU 20TH HYPNOTIC BRASS ENSEMBLE (MELTDOWN FEST) QEH - SOUTHBANK CENTRE
THU 20TH MARIA RODES (MELTDOWN FEST) PURCELL ROOM
THU 20TH PEANUT BUTTER WOLF JAZZ CAF… - NW1
THU 20TH STURGILL SIMPSON + JOE PUG ISLINGTON TOWN HALL - N1
FRI 21ST BENJAMIN CLEMENTINE (MELTDOWN FEST) QEH - SOUTHBANK CENTRE
FRI 21ST CARMEN CONSOLI (MELTDOWN FEST) RFH - SOUTHBANK CENTRE
FRI 21ST FANTASTIC MR FOX + CLAP CLAP SHAPES - E9
FRI 21ST GAMELAN LATE (MELTDOWN FEST) CLORE BALLROOM
FRI 21ST LTJ BUKEM + OM UNIT VILLAGE UNDERGROUND - EC2
FRI 21ST MOOG SOUNDLAB: MIRANDA - E1
FRI 21ST PETRA HADEN (MELTDOWN FEST) PURCELL ROOM
FRI 21ST SKREAM + SURGEON + JASPER JAMES XOYO - EC2
FRI 21ST WYRDOUT: GNOD BIRTHDAYS - E5
SAT 22ND ANNA CALVI (MELTDOWN FEST) QEH - SOUTHBANK CENTRE
SAT 22ND BICEP + ANDREW WETHERALL XOYO - EC2
SAT 22ND IS TRPOICAL + BIG DEAL + D/R/U/G/S + MORE LONDON FIELDS BREWERY
SAT 22ND JOAN OF ARC DOME - NW5
SAT 22ND THE TELESCOPES + SKY BETWEEN LEAVES + MORE NEW CROSS INN - SE14
SAT 22ND WYRDOUT: BAD GUYS BIRTHDAYS - E5
SAT 22ND ZZZ WAITING ROOM - N16
SUN 23RD JOHN LUTHER ADAMS (MELTDOWN FEST) RIVERSIDE TERRACE
SUN 23RD LOVE THE LEA FEST: ROB ST JOHN + D HAYMAN WALTHAMSTOW MARSHES
TBC
SUN 23RD MATTHEW HERBERT (MELTDOWN FEST) QEH - SOUTHBANK CENTRE
SUN 23RD WYRDOUT: HELMS ALE BIRTHDAYS - E5
MON 24TH Edwards / Sanders / Wall + L Rice + T Mudd CAFE OTO - E8
MON 24TH DEAFHEAVEN SCALA - N1
MON 24TH LONNIE HOLLEY (MELTDOWN FEST) QEH - SOUTHBANK CENTRE
TUE 25TH CEMENTIMENTAL + ROBERT RIDLEY-SHACKLETON RYANS BAR - N16
TUE 25TH DAVID LONGSTERTH + GABI (MELTDOWN FEST) RFH - SOUTHBANK CENTRE
TUE 25TH DEERHOOF DOME - NW5
TUE 25TH FOUR TET ICA
TUE 25TH FRANCOIS & THE ATLAS MOUNTAINS + ZUN ZUN EGUI QEH - SOUTHBANK CENTRE
TUE 25TH HEBRONIX CAFE OTO - E8
TUE 25TH MOOG SOUNDLAB: MIRANDA - E1
TUE 25TH RATKING CORSICA STUDIOS - SE17
WED 26TH 18+ ELECTROWERKZ - N1
WED 26TH ALESSANDRO CORTINI + SHELLEY PARKER + S CANTY DJ CAFE OTO - E8
THU 27TH GOB SQUAD (MELTDOWN FEST) PURCELL ROOM
THU 27TH RAIME (DJ) + SEAN CANTY (DJ) WAITING ROOM - N16
THU 27TH WE'RE GONNA DIE FT DAVID BYRNE + FUTURE WIFE QEH - SOUTHBANK CENTRE
THU 27TH YOUNG MARBLE GIANTS (MELTDOWN FEST) RFH - SOUTHBANK CENTRE
FRI 28TH ACTION BEAT + TOMBED VISIONS CAFE OTO - E8
FRI 28TH GAEL MUSIC + DEEP THROAT CHOIR PHYTOLOGY
FRI 28TH GOB SQUAD (MELTDOWN FEST) PURCELL ROOM
FRI 28TH MARCIA GRIFFITHS SHEP BUSH EMPIRE - W12
FRI 28TH MJ HIBBETT CAMDEN HEAD - N1
TBC
FRI 28TH WE'RE GONNA DIE FT DAVID BYRNE + FUTURE WIFE QEH - SOUTHBANK CENTRE
SAT 29TH BICEP B2B MIDLAND XOYO - EC2
SAT 29TH CHELSEA UNDERWORLD - NW1
29TH DENNIS BOVELL KACHETTE - EC1
SAT 29TH GOB SQUAD (MELTDOWN FEST) PURCELL ROOM
SAT 29TH MJ HIBBETT CAMDEN HEAD - N1
TBC
SAT 29TH MOOG SOUNDLAB: KEIJI HAINO MIRANDA - E1
SAT 29TH NEEL + ARIO + O.UTLINER DANCE TUNNEL - E8
SAT 29TH PIERS FACINI & VINCENT SEGAL + EMILY BARKER SOUTHBANK CENTRE ROOF
SAT 29TH WE'RE GONNA DIE FT DAVID BYRNE + FUTURE WIFE QEH - SOUTHBANK CENTRE
SUN 30TH GOB SQUAD (MELTDOWN FEST) PURCELL ROOM
SUN 30TH OWEN WAITING ROOM - N16
SUN 30TH RHODRI DAVIES / JOHN TILBURY / MICHAEL DUCH CAFE OTO - E8
SUN 30TH TV ON THE RADIO + HAELOS ROUNDHOUSE - NW1
SUN 30TH WE'RE GONNA DIE FT DAVID BYRNE + FUTURE WIFE QEH - SOUTHBANK CENTRE
MON 31ST ANDREA BELFI + AN TRINSE CAFE OTO - E8
MON 31ST TV ON THE RADIO + HAELOS ROUNDHOUSE - NW1

London gig listings London gig listings

TUE 1ST CUZ (MIKE WATT + SAM DOOK) CORSICA STUDIOS - SE17
TUE 1ST HERE WE GO MAGIC ELECTROWERKZ - N1
TUE 1ST MAC DE MARCO ROUNDHOUSE - NW1
TUE 1ST OUGHT VILLAGE UNDERGROUND - EC2
WED 2ND MAMMUT SEBRIGHT ARMS
WED 2ND ORTHODOX + DEAD NEANDERTHALS POWER LUNCHES - E8
WED 2ND SLIME COURTYARD THEATRE - N1
WED 2ND SUFJAN STEVENS RFH - SOUTHBANK CENTRE
THU 3RD JUAN WAUTERS + HOUNDSTOOTH VICTORIA - E8
THU 3RD S CHINO / T SEO / Y MUKOJIMA / T HONSINGER CAFE OTO - E8
THU 3RD SUFJAN STEVENS RFH - SOUTHBANK CENTRE
THU 3RD THE POLYPHONIC SPREE ELECTRIC BALLROOM - NW1
FRI 4TH GRAHAM LAMBKIN + ASTOR CAFE OTO - E8
FRI 4TH MEAT PUPPETS GARAGE - N1
FRI 4TH NO SPILL BLOOD + NECRO DEATHMORT MONTAGUE ARMS
SAT 5TH ANGELIC UPSTARTS THE PIPELINE - E1
SAT 5TH BEAK + THE KVB GARAGE - N1
SAT 5TH BICEP + THE BLACK MADONNA XOYO - EC2
SAT 5TH CHATSWORTH RD STREET PARTY CHATSWORTH RD - E5
TBC
SAT 5TH CURED PINK CAFE OTO - E8
SAT 5TH FUZZ OVAL SPACE - E2
SAT 5TH PANTHA DU PRINCE VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SUN 6TH ALICE RUSSELL BROOKLYN BOWL - SE10
SUN 6TH JERRY LEE LEWIS PALLADIUM - W1
TBC
SUN 6TH JOHN DIKEMAN / HAMID DRAKE / WILLIAM PARKER CAFE OTO - E8
SUN 6TH TERRI WALKER UNDER THE BRIDGE - SW6
MON 7TH BERNARD + EDITH ELECTROWERKZ - N1
MON 7TH DANIEL NORGEN ST PANCRAS OLD CHURCH - N1
MON 7TH KING CRIMSON HACKNEY EMPIRE
MON 7TH SONNY & THE SUNSETS SHACKLEWELL ARMS - E8
TUE 8TH DONOVAN FAIRFIELD HALLS - CR0
TUE 8TH JESSICA PRATT BUSH HALL - W12
TUE 8TH KING CRIMSON HACKNEY EMPIRE
TUE 8TH MY MORNING JACKET SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 9TH A KALUZA + TAYLOR + VELASCO + GREENHALGH I'KLECTIK - SE1
WED 9TH A.P.A.T.T. WINDMILL - SW2
TUE 9TH HEALTH DOME - NW5
WED 9TH MAC DE MARCO ROUNDHOUSE - NW1
WED 9TH OLAFUR ARNALDS + ALICE SARA OTT QEH - SOUTHBANK CENTRE
WED 9TH THE COSMIC DEAD LEXINGTON - N1
THU 10TH DESPACIO ROUNDHOUSE - NW1
THU 10TH DRINKS LEXINGTON - N1
THU 10TH JARVIS COCKER + BBC PHILARMONIC ROYAL ALBERT HALL - SW7
THU 10TH ONE BEAST OF A BEER FEST COURTYARD THEATRE - N1
THU 10TH STEPHEN STEINBRINK + JULIE BYRNE ST PANCRAS OLD CHURCH - N1
FRI 11TH DESPACIO ROUNDHOUSE - NW1
FRI 11TH GREAT LAKE SWIMMERS HOXTON BAR + KITCHEN - N1
FRI 11TH GREAT LAKE SWIMMERS HOXTON BAR + KITCHEN - N1
FRI 11TH HAIKU SALUT WESTMINSTER LIBRARY - WC2
FRI 11TH JUSTIN MARTIN + HNNY + JONJO JURY + J JAMES XOYO - EC2
FRI 11TH LONDON BULGARIAN CHOIR + S MONI & A BISWAN PHYTOLOGY
FRI 11TH MONO JUNK + CHICAGO FLOTATION DEVICE WAITING ROOM - N16
FRI 11TH ONE BEAST OF A BEER FEST COURTYARD THEATRE - N1
FRI 11TH ROCKY DAWUNI 229 - W1
FRI 11TH SLOATH + LUMINOUS BODIES + WILLIAM ENGLISH OUR BLACK HEART - NW1
SAT 12TH BICEP + VIRGO FOUR XOYO - EC2
SAT 12TH ONE BEAST OF A BEER FEST COURTYARD THEATRE - N1
SAT 12TH SAM AMIDON KINGS PLACE - N1
SUN 13TH CROSBY, STILLS & NASH HAMMERSMITH APOLLO - W6
SUN 13TH Laura Cannell + Angharad Davies + Oliver Coates CAFE OTO - E8
SUN 13TH MADNESS + KELIS + MORE BLACKHEATH COMMON
SUN 13TH MEG BAIRD LEXINGTON - N1
SUN 13TH ROD STEWART HYDE PARK - W2
MON 14TH BASIA BULAT SLAUGHTERED LAMB
MON 14TH RICHARD DAWSON & ASIQ NARGILE DOME - NW5
MON 14TH WILLARD GRANT CONSPIRACY ST PANCRAS OLD CHURCH - N1
TUE 15TH SAN CISCO VILLAGE UNDERGROUND - EC2
WED 16TH DOPE BODY OLD BLUE LAST - EC2
WED 16TH Spires That In The Sunset Rise + Aine OíDwyer CAFE OTO - E8
WED 16TH THE JEFFREY LEWIS & PETER STAMPFEL BAND WINDMILL - SW2
WED 16TH YAST + THE PLASTICS + PLASTIC FLOWERS GARAGE - N1
THU 17TH ETERNAL SUMMERS BIRTHDAYS - E5
TBC
THU 17TH HANNAH PEEL SERVANT JAZZ QUARTERS
THU 17TH PRIESTS + GOOD THROB + CIANURO + MORE DSFL - SE15
THU 17TH THE WEATHER STATION SEBRIGHT ARMS
FRI 18TH FOOLS PARADISE + TELLISON + RAILWAY HOTEL ST PANCRAS OLD CHURCH - N1
FRI 18TH TOM BROSSEAU + MARIANNE DISSARD MOKA EAST - E15
SAT 19TH BICEP + WILLSAUL XOYO - EC2
SAT 19TH JAH WOBBLE'S INVADERS OF THE HEART NEW CROSS INN - SE14
SAT 19TH MARTIN NEWELL - THE GOLDEN AFTERNOON ST GILES - WC2
SAT 19TH RACHAEL YAMAGATA GARAGE - N1
SUN 20TH BRIAN WILSON + EDWYN COLLINS O2 ARENA - SE10
SUN 20TH MORRISEY HAMMERSMITH APOLLO - W6
SUN 20TH RICHARD THOMPSON RFH - SOUTHBANK CENTRE
SUN 20TH SUN ARAW CAFE OTO - E8
MON 21ST ART GARFUNKEL ROYAL ALBERT HALL - SW7
MON 21ST FLORENCE & THE MACHINE ALEXANDRA PALACE
MON 21ST MERZ ST PANCRAS OLD CHURCH - N1
MON 21ST MORRISEY HAMMERSMITH APOLLO - W6
MON 21ST NEIL & LIAM FINN BLOOMSBURY THEATRE
MON 21ST OUTFIT SCALA - N1
MON 21ST SUN ARAW CAFE OTO - E8
TUE 22ND FLORENCE & THE MACHINE ALEXANDRA PALACE
TUE 22ND H HAWKLINE + GWENNO OSLO - E8
TUE 22ND LUMERIANS + CARLTON MELTON CORSICA STUDIOS - SE17
TUE 22ND NIGHTMARES ON WAX UNION CHAPEL - N1
TUE 22ND SEEKAE HOXTON BAR + KITCHEN - N1
TUE 22ND THE MAGIC SCIENCE QUARTET CAFE OTO - E8
WED 23RD B DOLAN XOYO - EC2
WED 23RD DIGNAN PORCH + THE TAMBORINES + H.GRIMACE NEW CROSS INN - SE14
WED 23RD FUAMCA PRETA + ORLANDO ELECTROWERKZ - N1
WED 23RD GHOST CULTURE CORSICA STUDIOS - SE17
WED 23RD SWEET BABOO BETHNAL GREEN MENS CLUB
WED 23RD UNKNOWN MORTAL ORCHESTRA SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 23RD YUKIHIRO ISSO / ROGER TURNER CAFE OTO - E8
THU 24TH BEIRUT BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 24TH BEN FROST + VALGEIR SIGURDSSON + MORE RFH - SOUTHBANK CENTRE
THU 24TH FLORENCE & THE MACHINE ALEXANDRA PALACE
THU 24TH ROBIN FOX + ATOM TM VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 24TH TERRE THAEMLITZ CAFE OTO - E8
THU 24TH YOUTH LAGOON XOYO - EC2
FRI 25TH ASTRAL BLACK LABEL PARTY SHAPES - E9
FRI 25TH CUD GARAGE - N1
FRI 25TH DIZRAELI & THE SMALL GODS ISLINGTON TOWN HALL - N1
FRI 25TH FLORENCE & THE MACHINE ALEXANDRA PALACE
FRI 25TH INDIAN JEWELRY + NOVELLER SHACKLEWELL ARMS - E8
FRI 25TH QUANTIC + RENEGADE BRASS BAND ELECTRIC BALLROOM - NW1
SAT 26TH BICEP XOYO - EC2
SAT 26TH DISCREET & OBLIQUE: B ENO MUSIC + LARAAJI BARBICAN - EC1
SAT 26TH EBO TAYLOR UNION CHAPEL - N1
SAT 26TH ILARIA GRAZIANO & FRANCESCO FORNI PHYTOLOGY
SAT 26TH JACK BERROCAL TRIO + OFFICER! + AF URSIN ICA
SAT 26TH JENN GRANT GREEN NOTE - NW1
SAT 26TH THE NECKS + LEO ABRAHAMS + BENGE + MORE BARBICAN - EC1
SUN 27TH COMA ISLINGTON ACADEMY - N1
SUN 27TH TELLISON LEXINGTON - N1
MON 28TH LADY LAMB LEXINGTON - N1
TUE 29TH DEATH & VANILLA CORSICA STUDIOS - SE17
TUE 29TH DENGUE FEVER OSLO - E8
TUE 29TH SUMMER CAMP VILLAGE UNDERGROUND - EC2
WED 30TH ATMOSPHERE ELECTRIC - SW9
WED 30TH CIRCUIT DES YEUX CAFE OTO - E8
WED 30TH MANU DELAGO RICH MIX - E1
WED 30TH NO JOY VICTORIA - E8
WED 30TH SURFER BLOOD DOME - NW5

London gig listings London gig listings

THU 1ST BALKAN BEAT BOX SCALA - N1
THU 1ST BLANK REALM SHACKLEWELL ARMS - E8
THU 1ST DANNY SCHMIDT GREEN NOTE - NW1
THU 1ST GULF WAITING ROOM - N16
FRI 2ND DAWN LANDES MIRANDA - E1
FRI 2ND EDAN + PREFUSE 73 + GOLDEN RULES LAUNDRY - E8
FRI 2ND LAU NAU CAFE OTO - E8
FRI 2ND PAT THOMAS + KWASHIBU AREA BAND RICH MIX - E1
FRI 2ND PUBLIC IMAGE LTD SHEP BUSH EMPIRE - W12
FRI 2ND SLEAFORD MODS FORUM - NW5
SAT 3RD DIONNE WARWICK + ROBERTA FLACK + THE DRIFTERS WEMBLEY ARENA - HA9
SAT 3RD KAHN & NEEK + DJ Q + DARQ E FREAKER CORSICA STUDIOS - SE17
SAT 3RD LEFTO SHAPES - E9
SAT 3RD SKREAM MINISTRY OF SOUND
SAT 3RD THE WEDDING PRESENT + THE PRIMITIVES + MORE FORUM - NW5
SUN 4TH EUROS CHILDS LEXINGTON - N1
SUN 4TH TASHI DORJI + ASHLEY PAUL + JIM GHEDI CAFE OTO - E8
MON 5TH AQUASERGE TBC
MON 5TH LOU BARLOW HOXTON BAR + KITCHEN - N1
TUE 6TH HEY ROSETTA THE FORGE - NW1
TUE 6TH MATANA ROBERTS OSLO - E8
TUE 6TH TERAKRAFT RICH MIX - E1
WED 7TH BORN RUFFIANS 100 CLUB - W1
THU 8TH FLIES & FLIES OLD BLUE LAST - EC2
THU 8TH THE LEMONHEADS INDIGO2 - SE10
THU 8TH XIU XIU PLAYS THE MUSIC OF TWIN PEAKS ST JOHNS - E5
FRI 9TH ASIAN DUB FOUNDATION ELECTRIC - SW9
FRI 9TH BIG COUNTRY 229 - W1
FRI 9TH DJ MARFOX + NIDIA MINAJ + FIRMEZA DANCE TUNNEL - E8
FRI 9TH MAX COOPER VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SAT 10TH HACKNEY WONDERLAND FESTIVAL HACKNEY - VARIOUS
SAT 10TH KING CREOSOTE BARBICAN - EC1
SAT 10TH LOW + TWO GALLANTS ROUNDHOUSE - NW1
SAT 10TH MELVINS ELECTRIC BALLROOM - NW1
SAT 10TH PJ HARVEY RFH - SOUTHBANK CENTRE
SAT 10TH THE FEAT RATIO + NHK'KOXYEN + VHS HEAD BIRTHDAYS - E5
SUN 11TH GOD IS AN ASTRONAUT ISLINGTON ACADEMY - N1
SUN 11TH P BR÷TZMANN + ADASIEWICZ + EDWARDS + NOBLE CAFE OTO - E8
MON 12TH P BR÷TZMANN + ADASIEWICZ + EDWARDS + NOBLE CAFE OTO - E8
MON 12TH SAX RUINS + RICHARD PINHAS CORSICA STUDIOS - SE17
TUE 13TH EDITORS HAMMERSMITH APOLLO - W6
TUE 13TH FRAZEY FORD UNION CHAPEL - N1
TUE 13TH VETIVER OSLO - E8
WED 14TH RIDE BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 15TH BEN CHASNY VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 15TH CHASTITY BELT VICTORIA - E8
THU 15TH HALF MAN HLAF BISCUIT FORUM - NW5
THU 15TH JAMIE XX BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 16TH FOUR TET BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 16TH JUDI COLLINS CADOGAN HALL
FRI 16TH PROJECT PABLO + MCFERRDOG DANCE TUNNEL - E8
SAT 17TH A$AP ROCKY + WIZ KHALIFA O2 ARENA - SE10
SAT 17TH GRAHAM PARKER + THE RUMOUR FORUM - NW5
SAT 17TH MAJOR LAZER ALEXANDRA PALACE
SAT 17TH ROCKETNUMBERNINE + BIOSPHERE + B TORSKE BLOC - E3
SAT 17TH SQUEEZE + JOHN COOPER CLARKE INDIGO2 - SE10
SUN 18TH MAD PROFESSOR + CHANNEL ONE SOUNDSYSTEM VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SUN 18TH SISTERS OF MERCY ROUNDHOUSE - NW1
MON 19TH GIRLS NAMES 100 CLUB - W1
MON 19TH GIRLS NAMES 100 CLUB - W1
MON 19TH THE TALLEST MAN ON EARTH ROUNDHOUSE - NW1
TUE 20TH JON SPENCER BLUE EXPLOSION ELECTRIC BALLROOM - NW1
TUE 20TH YO LA TENGO SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 21ST ALESSANDRO BOSETTI + CHRIS ABRAHAMS CAFE OTO - E8
WED 21ST BOB DYLAN ROYAL ALBERT HALL - SW7
WED 21ST GLEN HANSARD SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 21ST GONG DINGWALLS - NW1
WED 21ST SOFT MOON ELECTROWERKZ - N1
WED 21ST STEVE EARLE & THE DUKES RFH - SOUTHBANK CENTRE
WED 21ST THE SOFT MOON ELECTROWERKZ - N1
WED 21ST VESSELS XOYO - EC2
THU 22ND ANDREW ASHONG RICH MIX - E1
THU 22ND BOB DYLAN ROYAL ALBERT HALL - SW7
THU 22ND COLIN STETSON + SARAH NEUFELD DOME - NW5
THU 22ND HOT CHIP BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 22ND JANE WEAVER OSLO - E8
THU 22ND SWIM DEEP ROUNDHOUSE - NW1
THU 22ND THE DO ELECTRIC - SW9
FRI 23RD !!! OSLO - E8
FRI 23RD BOB DYLAN ROYAL ALBERT HALL - SW7
FRI 23RD JANE WEAVER OSLO - E8
FRI 23RD MIDGE URE + INDIAN ELECTRIC CO UNION CHAPEL - N1
FRI 23RD POWELL + CONTAINER + FIS + LUKID + IVVVO BLOC - E3
FRI 23RD THE CLIENTELE ISLINGTON TOWN HALL - N1
FRI 23RD THE WOODENTOPS GARAGE - N1
SAT 24TH BOB DYLAN ROYAL ALBERT HALL - SW7
SAT 24TH DRESVN + ASUSU THE PICKLE FACTORY - E2
SAT 24TH NORMIL HAWAIIANS LEXINGTON - N1
SAT 24TH SQUAREPUSHER TROXY
SAT 24TH SQUAREPUSHER TROXY
SUN 25TH BOB DYLAN ROYAL ALBERT HALL - SW7
SUN 25TH NICOLE WILLIS & THE SOUL INVESTIGATORS RICH MIX - E1
SUN 25TH THE SONGS OF LEE HAZLEWOOD BARBICAN - EC1
SUN 25TH U2 O2 ARENA - SE10
MON 26TH RANDY NEWMAN RFH - SOUTHBANK CENTRE
MON 26TH U2 O2 ARENA - SE10
TUE 27TH SAM BAKER & CARRIE ELKIN OLD QUEENS HEAD - N1
TUE 27TH SUSANNE SUNDFOR KOKO - NW1
WED 28TH BATTLES ELECTRIC BALLROOM - NW1
WED 28TH FATHER JOHN MISTY SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 28TH HEALTH HEAVEN - WC2
WED 28TH THE CRIBS ROUNDHOUSE - NW1
THU 29TH BEST COAST ELECTRIC - SW9
THU 29TH DEATHCRUSHER: NAPALM DEATH + CARACASS FORUM - NW5
THU 29TH FATHER JOHN MISTY SHEP BUSH EMPIRE - W12
THU 29TH FICKLE FRIENDS DINGWALLS - NW1
THU 29TH LAUREL HALO OVAL SPACE - E2
THU 29TH LOWER DENS SCALA - N1
THU 29TH MATTHEW HALSALL + THE GONDWANA ORCHESTRA UNION CHAPEL - N1
THU 29TH PURITY RING ROUNDHOUSE - NW1
THU 29TH U2 O2 ARENA - SE10
THU 29TH ULRICH SCHNAUSS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 29TH WAXAHATCHEE + THEO VERNEY ISLINGTON TOWN HALL - N1
FRI 30TH BEACH HOUSE SHEP BUSH EMPIRE - W12
FRI 30TH DESTROYER ISLINGTON TOWN HALL - N1
FRI 30TH DONOVAN CODOGAN HALL - SW19
FRI 30TH KING MIDAS SOUND & FENNESZ + DEAN BLUNT ST JOHNS - E5
FRI 30TH PATTI SMITH PERFORMS HORSES ROUNDHOUSE - NW1
FRI 30TH THREE TRAPPED TIGERS + LITURGY DOME - NW5
FRI 30TH U2 O2 ARENA - SE10
SAT 31ST BEACH HOUSE SHEP BUSH EMPIRE - W12
SAT 31ST BOK BOK + KARIZMA + TOTAL FREEDOM + MORE VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SAT 31ST DONOVAN CADOGAN HALL
SAT 31ST MIRRORS: THURSTON MOORE + THE WYTCHES + MORE HACKNEY - VARIOUS
SAT 31ST PATTI SMITH PERFORMS HORSES ROUNDHOUSE - NW1

London gig listings London gig listings

SUN 1ST METZ + PROTOMARTYR SCALA - N1
MON 2ND U2 O2 ARENA - SE10
WED 4TH DEATH CAB FOR CUTIE BRIXTON ACADEMY - SW9
WED 4TH GRAVEYARD ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 5TH EAGLES OF DEATH METAL FORUM - NW5
THU 5TH JAGA JAZZIST ELECTRIC - SW9
THU 5TH MICACHU & THE SHAPES OVAL SPACE - E2
THU 5TH TITUS ANDRONICUS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
FRI 6TH BOBBY LONG BORDERLINE - W1
FRI 6TH DAN BAIRD + HOMEMADE SIN BUSH HALL - W12
FRI 6TH DR FEELGOOD 100 CLUB - W1
FRI 6TH GANG OF FOUR ISLINGTON TOWN HALL - N1
FRI 6TH GIROGIO MORODER KOKO - NW1
FRI 6TH KILLING JOKE ROUNDHOUSE - NW1
FRI 6TH MARIKA HACKMAN UNION CHAPEL - N1
FRI 6TH MONO ELECTRIC BALLROOM - NW1
FRI 6TH SYLVAIN CHAUVEAU KINGS PLACE - N1
FRI 6TH THE LOVELY EGGS BIRTHDAYS - E5
FRI 6TH ZOMBY + SPECIAL REQUEST + MUMDANCE VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SAT 7TH APPARAT BARBICAN - EC1
SAT 7TH CHILLY GONZALES + KAISER QUARTET RFH - SOUTHBANK CENTRE
SAT 7TH CLARK + LUKE ABBOTT + RANDOMER OVAL SPACE - E2
SAT 7TH DAY OF THE DEAD FESTIVAL: THE HORRORS TOBACCO DOCK - E1
SAT 7TH HAWKLORDS UNDER THE BRIDGE - SW6
SAT 7TH JOSH T PEARSON ST JOHNS - E5
SAT 7TH KODE9 + DJ SPINN + SCRATCHA DVA + IKONIKA CORSICA STUDIOS - SE17
SAT 7TH THE HORRORS + CRYSTAL FIGHTERS + ZOE TOBACCO DOCK - E1
SAT 7TH ZOLA JESUS ISLINGTON TOWN HALL - N1
SUN 8TH BLUESFEST: VAN MORRISON O2 ARENA - SE10
SUN 8TH DONOVAN FAIRFIELD HALLS - CR0
SUN 8TH GARBAGE BRIXTON ACADEMY - SW9
SUN 8TH ONEOHTRIX POINT NEVER VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SUN 8TH RICHARD HAWLEY ROUNDHOUSE - NW1
SUN 8TH THE AMITY AFFLICTION KOKO - NW1
MON 9TH GARBAGE BRIXTON ACADEMY - SW9
TUE 10TH MS MR ELECTRIC - SW9
TUE 10TH THE MILK SCALA - N1
TUE 10TH THE ZOMBIES FORUM - NW5
WED 11TH ALELA DIANE + RYAN FRANCESCONI BUSH HALL - W12
WED 11TH JAGA JAZZIST ELECTRIC - SW9
WED 11TH LORD HURON SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 11TH LORD HURON + RADICAL FACE SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 11TH SATELLITE STORIES BORDERLINE - W1
WED 11TH SHANNON & THE CLAMS OSLO - E8
WED 11TH SHANNON AND THE CLAMS OSLO - E8
WED 11TH THE FALL CLAPHAM GRAND - SW11
THU 12TH JOHN GRANT HAMMERSMITH APOLLO - W6
THU 12TH JULIA HOLTER ISLINGTON TOWN HALL - N1
THU 12TH KURT VILE ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 12TH PAUL G. SMYTH / JOHN EDWARDS / MARK SANDERS CAFE OTO - E8
THU 12TH SEPALCURE + NATHAN FAKE + HVOB OVAL SPACE - E2
THU 12TH THE DREAMING SPIRES WINDMILL - SW2
THU 12TH TUFF LOVE VICTORIA - E8
FRI 13TH HIDDEN ORCHESTRA ST JOHNS - E5
FRI 13TH MACEO PARKER UNDER THE BRIDGE - SW6
FRI 13TH PRURIENT + NINOS + DU BRASIL + RAIME BLOC - E3
FRI 13TH SONS OF KEMET RICH MIX - E1
FRI 13TH THE NECKS CAFE OTO - E8
FRI 13TH THE ORB OVAL SPACE - E2
SAT 14TH FATHER + ABRA + KETHCHARLES SPACEBAR VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SAT 14TH MACEO PARKER UNDER THE BRIDGE - SW6
SAT 14TH MEGADEATH + LAMB OF GOD + MORE WEMBLEY ARENA - HA9
SAT 14TH THE NECKS CAFE OTO - E8
SUN 15TH POLAR BEAR + JAMES HOLDEN ELECTRIC - SW9
SUN 15TH THE NECKS CAFE OTO - E8
MON 16TH CHRISTIAN SCOTT RICH MIX - E1
MON 16TH GARY CLARKE JR ELECTRIC BALLROOM - NW1
MON 16TH JOEY BADA$$ ROUNDHOUSE - NW1
MON 16TH MARIANNE DISSARD WINDMILL - SW2
MON 16TH THE NECKS CAFE OTO - E8
TUE 17TH ANDREYA TRIANA KOKO - NW1
TUE 17TH CRAFT SPELLS BIRTHDAYS - E5
TUE 17TH NEW ORDER BRIXTON ACADEMY - SW9
WED 18TH DUCKTAILS BUSH HALL - W12
WED 18TH JAAKO EINO KALEVI ELECTROWERKZ - N1
WED 18TH KAKI KING JAZZ CAF… - NW1
WED 18TH LUCY ROSE FORUM - NW5
THU 19TH MARILYN MANSON HAMMERSMITH APOLLO - W6
THU 19TH PERIPHERY + VEIL OF MAYA KOKO - NW1
THU 19TH TALIB KWELI JAZZ CAF… - NW1
THU 19TH THE MOUNTAIN GOATS SHEP BUSH EMPIRE - W12
FRI 20TH ACTRESS + LOWTEC + FLORIAN KUPFER ICA
FRI 20TH EVERYTHING EVERYTHING BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 20TH KIASMOS (LIVE A/V) ELECTRIC - SW9
FRI 20TH LOSCIL ST JOHNS - E5
FRI 20TH SUMMER HEART HOXTON BAR + KITCHEN - N1
FRI 20TH THE MAGIC BAND UNDER TH E BRIDGE - SW6
FRI 20TH THE SELECTER CLAPHAM GRAND - SW11
SAT 21ST AMON DUUL II SHAPES - E9
SAT 21ST AUTECHRE ELECTRIC - SW9
SAT 21ST GHOSTPOET SHEP BUSH EMPIRE - W12
SAT 21ST RYAN HEMSWORTH + IVY LAB + JON PHONICS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SUN 22ND CHELSEA WOLFE ISLINGTON TOWN HALL - N1
SUN 22ND LOS CAMPESINOS SCALA - N1
TUE 24TH ELVIS PERKINS VICTORIA - E8
TUE 24TH MASERATI CORSICA STUDIOS - SE17
TUE 24TH MASERATI CORSICA STUDIOS - SE17
TUE 24TH MERCURY REV OVAL SPACE - E2
WED 25TH ALBERT HAMMOND JR ISLINGTON TOWN HALL - N1
WED 25TH BUILT TO SPILL ELECTRIC BALLROOM - NW1
WED 25TH COURTNEY BARNETT FORUM - NW5
WED 25TH GAZELLE TWIN BARBICAN - EC1
WED 25TH MDOU MOCTAR CAFE OTO - E8
WED 25TH PORTICO ICA
WED 25TH SUUNS + JERUSALEM IN MY HEART OSLO - E8
WED 25TH THIS IS THE KIT SCALA - N1
WED 25TH ZU UNDERWORLD - NW1
THU 26TH COURTNEY BARNETT FORUM - NW5
THU 26TH CRIPPLED BLACK PHOENIX DOME - NW5
THU 26TH MDOU MOCTAR CAFE OTO - E8
THU 26TH OM & LIGHTNING BOLT + DAN FRIEL ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 26TH PORTICO ICA
TBC
THU 26TH SIMPLE MINDS O2 ARENA - SE10
THU 26TH UNCLE ACID & THE DEADBEATS SCALA - N1
FRI 27TH 18+ + AKKORD + THROWING SNOW VILLAGE UNDERGROUND - EC2
FRI 27TH CHVRCHES + FOUR TET ALEXANDRA PALACE
FRI 27TH ESKA ISLINGTON TOWN HALL - N1
SAT 28TH CINEMATIC ORCHESTRA HAMMERSMITH APOLLO - W6
SAT 28TH U-ZIQ + ITAL TEK + EKOPLEKZ VILLAGE UNDERGROUND - EC2
MON 30TH NATALIE PRASS KOKO - NW1
MON 30TH SLAYER BRIXTON ACADEMY - SW9

London gig listings London gig listings

WED 2ND ANE BRUN ISLINGTON TOWN HALL - N1
THU 3RD HAPPY MONDAYS BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 3RD WRECKLESS ERIC & HOWARD EYNON ST JOHNS - E5
FRI 4TH BLANCMANGE GARAGE - N1
FRI 4TH DJ FOOD + HEXSTATIC + DJ CHEEBA + KEEP UP RICH MIX - E1
FRI 4TH SAMURAI HORO + ASC + VARG + DJRUM CORSICA STUDIOS - SE17
SAT 5TH ALANNA EILEEN COURTYARD THEATRE - N1
SAT 5TH ANDY STOTT + MILLE & ANDREA + RAINER VEIL BLOC - E3
SAT 5TH THE PRODIGY + PUBLIC ENEMY WEMBLEY ARENA - HA9
MON 7TH SUPERTRAMP O2 ARENA - SE10
WED 9TH DJANGO DJANGO ROUNDHOUSE - NW1
WED 9TH THE UNTHANKS SCALA - N1
THU 10TH HUDSON MOHAWKE ROUNDHOUSE - NW1
THU 10TH MATT BERRY & THE MAYPOLES FORUM - NW5
THU 10TH THE UNTHANKS UNION CHAPEL - N1
FRI 11TH CHAD VALLEY HOXTON BAR + KITCHEN - N1
FRI 11TH VIEWLEXX + INTERGALACTIC GARY + JOE HART BLOC - E3
SAT 12TH CLUTCH SHEP BUSH EMPIRE - W12
SAT 12TH HNNY + FLAKO + GLENN ASTRO + JOSEY REBELLE CORSICA STUDIOS - SE17
MON 14TH MEW VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 15TH MEW VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 17TH DREADZONE UNDER THE BRIDGE - SW6
FRI 18TH …CLAIR FIFI + JOSEPH MARINETTI BLOC - E3
SAT 19TH LENA WILLIKENS + AUNTIE FLO + THROWING SHADE CORSICA STUDIOS - SE17

London gig listings London gig listings

FRI 29TH MOTORHEAD HAMMERSMITH APOLLO - W6

London gig listings London gig listings

THU 11TH KITTY DAISY & LEWIS KOKO - NW1
TUE 16TH ENNIO MORRICONE O2 ARENA - SE10

London gig listings London gig listings

FRI 4TH 999 T CHANCES - N17
SAT 5TH BIG COUNTRY INDIGO2 - SE10

London gig listings London gig listings

FRI 8TH COCKNEY REJECTS WEEKENDER 100 CLUB - W1
SAT 9TH COCKNEY REJECTS WEEKENDER 100 CLUB - W1

London gig listings London gig listings

THU 12TH RALPH MCTELL ROYAL ALBERT HALL - SW7
FRI 20TH THE DAMNED ROYAL ALBERT HALL - SW7

London gig listings London gig listings

WED 22ND BELLE & SEBASTIAN ROYAL ALBERT HALL - SW7
THU 23RD BELLE & SEBASTIAN ROYAL ALBERT HALL - SW7

London gig listings