london gigs
london gigs london gigs YOUR GUIDE TO THE BEST GIGS IN LONDON
GIG LISTINGS UPDATED EVERY WEEK
WITH GIG REVIEWS + PREVIEWS IN THE BLOG
london gigs
london gigs
london gigs london gigs blog london gigs festival guide london gigs venues london gigs record shops london gigs links london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs
london gigs london gigs
london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs london gigs

GIGS LISTED BELOW FEATURE IN OUR SPOTIFY PLAYLIST WHICH IS CONTINUOUSLY UPDATED AND LISTED IN

CHRONOLOGICAL ORDER. TICKETS CAN BE PURCHASED BY CLICKING THE PRICE TO THE RIGHT OF EACH LISTING
London gig listings

London gig listings

SAT 20TH JOAN BAEZ RFH - SOUTHBANK CENTRE
SAT 20TH KEN VANDERMARK + PR╔VOST + VILTARD CAFE OTO - E8
SAT 20TH KING BUZZO (MELVINS) OSLO - E8
SAT 20TH LAUREN HILL BRIXTON ACADEMY - SW9
SUN 21ST AUDACITY SHACKLEWELL ARMS - E8
SUN 21ST JOAN BAEZ RFH - SOUTHBANK CENTRE
SUN 21ST LAUREN HILL BRIXTON ACADEMY - SW9
SUN 21ST NITIN SAWHNEY ROYAL ALBERT HALL - SW7
SUN 21ST OREN AMBARCHI CORSICA STUDIOS - SE17
SUN 21ST RIE NAKAJIMA, PHILL NIBLOCK & ANTON LUKOSZEVIEZE CAFE OTO - E8
SUN 21ST WOODSMAN + ANCIENT OCEAN WATER RATS - WC1
MON 22ND BARDO POND CORSICA STUDIOS - SE17
MON 22ND CHRISTIAN BLAND & THE REVELATORS + HOLY WAVE RED GALLERY - EC2
MON 22ND GABRIEL MENDEL SALOMAN + ANTTI TOLVI CAFE OTO - E8
MON 22ND KEVIN MORBY SHACKLEWELL ARMS - E8
MON 22ND LIAM FINN LEXINGTON - N1
MON 22ND THE LOST BROTHERS ROUGH TRADE EAST - E1
TUE 23RD AN EVENING WITH NUMERO ROUGH TRADE EAST - E1
TUE 23RD ANI DIFRANCO UNION CHAPEL - N1
TUE 23RD DARK SKY RED GALLERY - EC2
TBC
TUE 23RD DILLON XOYO - EC2
TUE 23RD EZRA FURMAN SCALA - N1
TUE 23RD LOWLAKES ROUGH TRADE EAST - E1
TUE 23RD MAGIK MARKERS + SICK LLAMA + ALISON'S BIRTHDAY CAFE OTO - E8
TUE 23RD QUILT LEXINGTON - N1
TUE 23RD ROCKETNUMBERNINE + DR ZYGOTE RED GALLERY - EC2
TBC
TUE 23RD WHITE HILLS + ONE UNIQUE SIGNAL CORSICA STUDIOS - SE17
TUE 23RD WOMAN'S HOUR VILLAGE UNDERGROUND - EC2
WED 24TH ALLAH-LAS OVAL SPACE - E2
WED 24TH ALT-J ALEXANDRA PALACE - N22
WED 24TH CARRIE ELKIN SLAUGHTERED LAMB - EC1
WED 24TH FEMME BIRTHDAYS - E5
WED 24TH FU MANCHU ISLINGTON ACADEMY - N1
WED 24TH GUADALUPE PLATA NEW CROSS INN - SE14
WED 24TH THE VACANT LOTS + PINK MOUNTAINTOPS SHACKLEWELL ARMS - E8
WED 24TH THOMAS MCCARTHY OLD QUEENS HEAD - N1
THU 25TH ANGEL OLSEN ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 25TH CHEVAL SOMBRE + GRIMM GRIMM TOTAL REFRESHMENT CENTRE - N16
THU 25TH HAUSCHKA + LUKE ABBOTT UNION CHAPEL - N1
THU 25TH JAGAARA WAITING ROOM - N16
THU 25TH JAMES YORKSTON DINGWALLS - NW1
THU 25TH PETER BRÍTZMANN + KEITH TIPPETT + STEVE NOBLE CAFE OTO - E8
THU 25TH SPIN CYCLE CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 25TH SPINDRIFT SHACKLEWELL ARMS - E8
THU 25TH SPINDRIFT & THE JANITORS SHACKLEWELL ARMS - E8
THU 25TH THROWING MUSES ISLINGTON TOWN HALL - N1
THU 25TH ZOMBIE ZOMBIE ELECTROWERKZ - N1
FRI 26TH ANATHEMA KOKO - NW1
FRI 26TH FIRE ORCHESTRA THE LAUNDRY - E8
FRI 26TH KING AYISOBA CAFE OTO - E8
FRI 26TH ROY BAILEY + ROBB JOHNSON KINGS PLACE - N1
FRI 26TH RUSH HOUR RECORDS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
FRI 26TH SLEEPY SUN SHACKLEWELL ARMS - E8
FRI 26TH THE FALL ELECTRIC - SW9
FRI 26TH THROWING MUSES ISLINGTON ACADEMY - N1
SAT 27TH CARTHY, HARDY, FARRELL & YOUNG | RACHEL NEWTON CECIL SHARP HOUSE - NW1
SAT 27TH ELIZA CARTHY + BELLA HARDY + LUCY FARRELL + MORE CECIL SHARP HOUSE - NW1
SAT 27TH EXIT CALM HOXTON BAR + KITCHEN - N1
SAT 27TH KING CREOSOTE: FROM SCOTLAND WITH LOVE MILTON COURT
SAT 27TH KYLIE MINOGUE ROUNDHOUSE - NW1
SAT 27TH OPTIMO VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SAT 27TH PETER BRÍTZMANN + KEITH TIPPETT + STEVE NOBLE CAFE OTO - E8
SAT 27TH SAHARA SOUL BARBICAN - EC1
SAT 27TH SETH TROXLER + CARL CRAIG + JACKMASTER + BEN UFO WAREHOUSE PROJECT
SAT 27TH THE LIBERTINES ALEXANDRA PALACE - N22
SUN 28TH JUICE VOCAL ENSEMBLE + DAVID THOMAS BROUGHTON KINGS PLACE - N1
SUN 28TH OCEANS OF SILVER & BLOOD CAFE OTO - E8
SUN 28TH TAVENER: FLOOD OF BEAUTY BARBICAN - EC1
SUN 28TH THE LIBERTINES ALEXANDRA PALACE - N22
MON 29TH BLONDE REDHEAD ISLINGTON TOWN HALL - N1
MON 29TH JOSEPHINE FOSTER CAFE OTO - E8
MON 29TH OLOF ARNALDS OSLO - E8
MON 29TH SUUNS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
MON 29TH THE HISTORY OF APPLE PIE ROUGH TRADE EAST - E1
TUE 30TH COLD SPECKS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 30TH JOHNNY FLYNN + MYSTERY JETS + MARIKA HACKMAN BARBICAN - EC1
TUE 30TH MANY THINGS + LOVEPARK + ACROBAT MADAME JOJOS
TUE 30TH MISSISSIPPI RECORDS ON TOUR CAFE OTO - E8
TUE 30TH ROBYN HITCHCOCK ROUGH TRADE EAST - E1
TUE 30TH ROO PANES WILTONS MUSIC HALL - E1
TUE 30TH STRAND OF OAKS LEXINGTON - N1
TUE 30TH TRANSGRESSIVE RECORDS 10TH BIRTHDAY BARBICAN - EC1

London gig listings London gig listings

WED 1ST FOOLS GOLD LEXINGTON - N1
WED 1ST GAZELLE TWIN + GUM TAKES TOOTH + BERNHOLZ CORSICA STUDIOS - SE17
WED 1ST JAGAARA WAITING ROOM - N16
WED 1ST JOE MORRIS CAFE OTO - E8
WED 1ST KYLIE MINOGUE O2 ARENA - SE10
WED 1ST OUI LOVE FT NLF3 + ANDREA BALENCY SHACKLEWELL ARMS - E8
WED 1ST THE VASELINES HOXTON BAR + KITCHEN - N1
THU 2ND ANDREW CRONSHAW + SANS CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 2ND ASA UNION CHAPEL - N1
THU 2ND BEAR IN HEAVEN XOYO - EC2
THU 2ND DUKE DUMONT VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 2ND JESSIE WARE ST JOHNS - E5
THU 2ND MATCH&FUSE FESTIVAL LONDON 2014 CAFE OTO / VORTEX - E8
THU 2ND SBTRKT BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 2ND SYLVAN ESSO OSLO - E8
THU 2ND THE BESNARD LAKES LEXINGTON - N1
THU 2ND THEO ALTIERI THE WORKSHOP
TBC
FRI 3RD CHALI 2NA UNDER THE BRIDGE
FRI 3RD GOAT + LAY LLAMAS ROUNDHOUSE - NW1
FRI 3RD MAIA KINGS PLACE - N1
FRI 3RD MATCH&FUSE FESTIVAL LONDON 2014 CAFE OTO / VORTEX - E8
FRI 3RD NEIL CROWLEY TRIO BARBICAN - EC1
FRI 3RD OFF! + CEREBAL BALLZY OSLO - E8
FRI 3RD SLOMATICS + UNDERSLIME + GREY WIDOW WINDMILL - SW2
FRI 3RD THE BESNARD LAKES LEXINGTON - N1
FRI 3RD THE NEST 4TH BIRTHDAY THE NEST - N16
FRI 3RD TYCHO + ULRICH SCHNAUSS + CHRISTOPHER WILTS FORUM - NW5
SAT 4TH CHELSEA + THE MOONSTOMPERS + MAX SPLODGE WEALDSTONE FC - HA4
SAT 4TH DUSKY + MORE STUDIO SPACES - WAPPING
SAT 4TH KAREN O BUSH HALL - W12
SAT 4TH LAY LLAMAS + ROY & THE DEVIL'S MOTORCYCLE SHACKLEWELL ARMS - E8
SAT 4TH MATCH&FUSE FESTIVAL LONDON 2014 CAFE OTO / VORTEX - E8
SAT 4TH MAX RICHTER ROYAL ALBERT HALL - SW7
SAT 4TH SUPERSUCKERS ISLINGTON ACADEMY - N1
SAT 4TH THE HORRORS TROXY - E1
SUN 5TH ATMOSPHERE KOKO - NW1
SUN 5TH JAMES VINCENT MCMORROW SHEP BUSH EMPIRE - W12
SUN 5TH KAREN O BUSH HALL - W12
SUN 5TH VILDE&INGA CAFE OTO - E8
MON 6TH OUTFIT WAITING ROOM - N16
MON 6TH THE NECKS CAFE OTO - E8
TUE 7TH ANGUS & JULIA STONE WILTONS MUSIC HALL - E1
TUE 7TH CLINT MANSELL BARBICAN - EC1
TUE 7TH GRANT LEE PHILLIPS & HOWE GELB UNION CHAPEL - N1
TUE 7TH KEATON HENSON OVAL SPACE - E2
TUE 7TH MANCHESTER ORCHESTRA + KEVIN DEVINE + BAD BOOKS SHEP BUSH EMPIRE - W12
TUE 7TH THE NECKS CAFE OTO - E8
WED 8TH CARIBOU + JESSY LANZA KOKO - NW1
WED 8TH KEATON HENSON OVAL SPACE - E2
WED 8TH STEVE REICH + DAVID HOCKINGS + RUISI QUARTET ROYAL COLLEGE OF MUSIC
TBC
WED 8TH THE NECKS CAFE OTO - E8
WED 8TH VASHTI BUNYAN ST PANCRAS OLD CHURCH
WED 8TH WE WERE PROMISED JETPACKS LEXINGTON - N1
THU 9TH BELLA HARDY + CARA LUFT CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 9TH HASTE + L KINSELLA + L NOBLE + C BAT CAFE OTO - E8
THU 9TH MJ HIBBETT KING & QUEENS - W1
TBC
THU 9TH MORNING PARADE HOXTON BAR + KITCHEN - N1
THU 9TH VASHTI BUNYAN ST PANCRAS OLD CHURCH
FRI 10TH AVI BUFFALO ISLINGTON TOWN HALL - N1
FRI 10TH CLAP YOUR HANDS SAY YEAH ELECTRIC BALLROOM - NW1
FRI 10TH DAN CROLL KOKO - NW1
FRI 10TH FUTURE OF THE LEFT GARAGE - N1
FRI 10TH JAH WOBBLE UNDER THE BRIDGE
FRI 10TH KJAMIE SMITH'S MABON KINGS PLACE - N1
FRI 10TH MAX JURY ST PANCRAS OLD CHURCH
FRI 10TH TALL SHIPS OLD BLUE LAST - EC2
FRI 10TH TOMORROWS TULIPS SHACKLEWELL ARMS - E8
SAT 11TH DIRT NONET ENSEMBLE CAFE OTO - E8
SAT 11TH EBO TAYLOR RICH MIX - E1
SAT 11TH EVIL BLIZZARD + ANTHROPROPHH + SNACK FAMILY RED GALLERY - EC2
SAT 11TH HACKNEY WONDERLAND: CROCODILES + MORE VARIOUS - HACKNEY
SAT 11TH HAIKU SALUT LAMP SHOW ST JOHNS - E2
SAT 11TH NORTHERN STAR RECORDS WINDMILL - SW2
SAT 11TH OPETH ROUNDHOUSE - NW1
SAT 11TH THE BUZZCOCKS FORUM - NW5
SAT 11TH UNDERWORLD RFH - SOUTHBANK CENTRE
SUN 12TH COLIN CURRIE GROUP + STEVE REICH QEH - SOUTHBANK CENTRE
SUN 12TH KATSURA YAMAUCHI & AKODE CAFE OTO - E8
MON 13TH GULP + THE DEATH OF POP ST PANCRAS OLD CHURCH
MON 13TH HIJOKAIDAN + BORBETOMAGUS + TURNER/THOMAS/WARD CAFE OTO - E8
TUE 14TH ASTRONOMY WAITING ROOM - N16
TUE 14TH CHUCK PROPHET BUSH HALL - W12
TUE 14TH HAPPYNESS ELECTROWERKZ - N1
TUE 14TH JASON KHAN + PHIL JULIAN OTO PROJECT SPACE - E8
TUE 14TH TESS PARKS + THE ACADEMIC + LSA MADAME JOJOS
TUE 14TH THE NEIGHBOURHOOD FORUM - NW5
TUE 14TH TIMBER TIMBRE SHEP BUSH EMPIRE - W12
TUE 14TH WITHERED HAND SCALA - N1
WED 15TH C.O.M.E. GREEN NOTE - NW1
WED 15TH HUNDRED WATERS OSLO - E8
WED 15TH PETER ZUMMO 6TET CAFE OTO - E8
WED 15TH THE EARLY YEARS + YOUNGHUSBAND + SPECTRES 100 CLUB - W1
WED 15TH TOM VEK KOKO - NW1
WED 15TH WOLF GANG DINGWALLS - NW1
THU 16TH KARINE POLWART CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 16TH LAURA VEIRS BUSH HALL - W12
THU 16TH LUNICE XOYO - EC2
THU 16TH MIMAS LEXINGTON - N1
THU 16TH RUINS + ACID MOTHERS TEMPLE CAFE OTO - E8
THU 16TH TUNNG PURCELL ROOM - SE1
FRI 17TH ARABROT + RABBITS WINDMILL - SW2
FRI 17TH KISHI BASHI BUSH HALL - W12
FRI 17TH MAYBESHEWILL GARAGE - N1
FRI 17TH TIM ERIKSEN KINGS PLACE - N1
SAT 18TH HAPPY MONDAYS FORUM - NW5
SAT 18TH LEFTFIELD (DJ) + MODEL 500 + A GUY CALLED GERALD KOKO - NW1
SAT 18TH MINNY POPS + WRANGLER RED GALLERY - EC2
TBC
SAT 18TH MODESELEKTION TROXY - E1
SAT 18TH THE PRIMITIVES + WOLFHOUNDS + THE LOST BOYS GARAGE - N1
SAT 18TH ZAKIR HUSSAIN BARBICAN - EC1
SUN 19TH A WINGED VICTORY FOR THE SULLEN MILTON COURT
TBC
SUN 19TH ELA STILES CAFE OTO - E8
SUN 19TH THE LEISURE SOCIETY + SMOKE FAIRIES QEH - SOUTHBANK CENTRE
MON 20TH A WINGED VICTORY FOR THE SULLEN MILTON COURT
TBC
MON 20TH DAWN OF MIDI ELECTROWERKZ - N1
MON 20TH DEATH FROM ABOVE 1979 ELECTRIC BALLROOM - NW1
MON 20TH EVAN PARKER @ 70 + THE NECKS CAFE OTO - E8
MON 20TH IMPLOSION OTO PROJECT SPACE - E8
MON 20TH RHODES OSLO - E8
MON 20TH TO ROCOCO ROT BORDERLINE - W1
TUE 21ST BONG BLACK HEART - NW1
TUE 21ST GHOST CULTURE ELECTROWERKZ - N1
TUE 21ST IMPLOSION OTO PROJECT SPACE - E8
TUE 21ST JERUSALEM IN MY HEART CAFE OTO - E8
TUE 21ST THE HOLD STEADY KOKO - NW1
TUE 21ST ZOE MUTH & THE LOST HIGH ROLLERS OLD QUEENS HEAD - N1
WED 22ND AGNES OBEL SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 22ND BALKAN BEAT BOX + DUB INC KOKO - NW1
WED 22ND EVAN PARKER @ 70: + AMM (TILBURY & PR╔VOST) CAFE OTO - E8
WED 22ND IMPLOSION OTO PROJECT SPACE - E8
WED 22ND NORTH ATLANTIC OSCILLATION HOXTON BAR + KITCHEN - N1
WED 22ND NORTH ATLANTIC OSCILLATION HOXTON BAR + KITCHEN - N1
WED 22ND PATTI SMITH BARBICAN - EC1
WED 22ND PETER BRODERICK + LOCH LOMOND BUSH HALL - W12
WED 22ND SAGE FRANCIS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 23RD DAWN LANDES BORDERLINE - W1
THU 23RD ETIENNE DAHO KOKO - NW1
THU 23RD FOLK RISING CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 23RD IMPLOSION OTO PROJECT SPACE - E8
THU 23RD LEE RANALDO SOLO ACOUSTIC CAFE OTO - E8
THU 23RD MIREL WAGNER ST PANCRAS OLD CHURCH
FRI 24TH BOOKA SHADE ELECTRIC - SW9
FRI 24TH BROCK MCGUIRE BAND KINGS PLACE - N1
SAT 24TH DJ JAZZY JEFF PLAN B - SW9
FRI 24TH EVAN PARKER @ 70 + J EDWARDS + J RUSSELL CAFE OTO - E8
FRI 24TH IMPLOSION OTO PROJECT SPACE - E8
FRI 24TH NIGHTMARES ON WAX + TEEBS + MORE FORUM - NW5
FRI 24TH ROLLER TRIO VORTEX - N16
FRI 24TH THE ANTLERS HACKNEY EMPIRE
TBC
SAT 25TH BRITISH SEA POWER BARBICAN - EC1
SAT 25TH CONGO NATTY + DILLINJA + MALA FORUM - NW5
SAT 25TH IMPLOSION OTO PROJECT SPACE - E8
SAT 25TH LISA KNAPP ST MARKS CHURCH
WED 25TH SETH LAKEMAN SHEP BUSH EMPIRE - W12
SAT 25TH SIX ORGANS OF ADMITTANCE CAFE OTO - E8
SAT 25TH ST VINCENT ROUNDHOUSE - NW1
SUN 26TH EVAN PARKER @ 70 + ELECTRO-ACOUSTIC ENSEMBLE CAFE OTO - E8
SUN 26TH GHETTS BORDERLINE - W1
SUN 26TH MACALLA KINGS PLACE - N1
SUN 26TH THE POP GROUP ISLINGTON TOWN HALL - N1
MON 27TH HUGH MASEKELA BARBICAN - EC1
TUE 28TH HOW TO DRESS WELL HEAVEN - WC2
TUE 28TH MY BRIGHTEST DIAMOND VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 28TH THE PEOPLE BAND + MORE: A TRIBUTE TO MEL DAVIS CAFE OTO - E8
WED 29TH ANTHONY PATERAS + RAFAEL TORAL CAFE OTO - E8
WED 29TH BADI ASSAD + GAIO DE LIMA KINGS PLACE - N1
WED 29TH BENJAMIN CLEMENTINE EMMANUEL CENTRE - SW1
WED 29TH CATH & PHIL TYLER + ELLIE ROSE RUSBRIDGE OLD QUEENS HEAD - N1
WED 29TH CLEAN BANDIT BRIXTON ACADEMY - SW9
WED 29TH CLEAN BANDIT BRIXTON ACADEMY - SW9
WED 29TH DEAD PREZ JAZZ CAFE - NW1
WED 29TH ELVIS COSTELLO ROYAL ALBERT HALL - SW7
WED 29TH EYEDRESS SHACKLEWELL ARMS - E8
WED 29TH HALEY BONAR LEXINGTON - N1
WED 29TH KYLA LA GRANGE VILLAGE UNDERGROUND - EC2
WED 29TH NILS FRAHM BARBICAN - EC1
WED 29TH ORANGE GOBLIN + ST VITUS HEAVEN - WC2
WED 29TH REAL ESTATE SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 29TH SONDRE LERCHE OSLO - E8
WED 29TH THE HANDSOME FAMILY ISLINGTON ACADEMY - N1
WED 29TH THE NOTWIST OVAL SPACE - E2
THU 30TH AMI KOITA + MOSI CONDE KINGS PLACE - N1
THU 30TH CHVRCHES BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 30TH CUD HOXTON BAR + KITCHEN - N1
THU 30TH KATHRYN TICKELL & THE SLIDE CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 30TH SCULPTURE AND NEGRA BRANCA WAITING ROOM - N16
FRI 31ST ACTRESS + TRUSS + TESSELA + RUBIN AUTUMN ST STUDIOS - E3
TBC
FRI 31ST AMIRA KHEIR + AMADOU DIAGNE KINGS PLACE - N1
FRI 31ST CUD HOXTON BAR + KITCHEN - N1
FRI 31ST FOXYGEN VILLAGE UNDERGROUND - EC2
FRI 31ST FRIZZI TO FULCI BARBICAN - EC1
FRI 31ST MACEO PARKER BROOKLYN BOWL - SE10
FRI 31ST MARK FELL + KEITH FULLERTON WHITMAN CAFE OTO - E8
FRI 31ST STEVE TILSTON IVY HOUSE - SE15

London gig listings London gig listings

SAT 1ST CARMEN SOUZA + MAIUKO KINGS PLACE - N1
SAT 1ST LACUNA COIL + MOTIONLESS IN WHITE FORUM - NW5
SAT 1ST LIARS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SAT 1ST MACEO PARKER BROOKLYN BOWL - SE10
SAT 1ST SHEP BUSH EMPIRE - W12
SAT 1ST NIGHTMARE FESTIVAL CAMDEN - NW1
SUN 2ND MINNY POPS + GEORGINA BRETT THE OTHERS - N16
TBC
MON 3RD ERLEND ěYE SHEP BUSH EMPIRE - W12
MON 3RD THE D° VILLAGE UNDERGROUND - EC2
MON 3RD WAKEY!WAKEY! SCALA - N1
TUE 4TH BLACK LIPS SCALA - N1
TUE 4TH JEFF TWEEDY PALLADIUM
TUE 4TH JULIA BIEL BORDERLINE - W1
TUE 4TH KLAXONS SHEP BUSH EMPIRE - W12
TUE 4TH SEBADOH DINGWALLS - NW1
TUE 4TH SEBASTIEN TELLIER VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 4TH SHABAZZ PALACES THE LAUNDRY - E8
TUE 4TH THE KLAXONS SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 5TH GONG THE DOME - N19
TBC
WED 5TH MELT YOURSELF DOWN + JAMES CHANCE VILLAGE UNDERGROUND - EC2
WED 5TH MOTEL MOTEL 100 CLUB - W1
WED 5TH RODION G.A. CAFE OTO - E8
WED 5TH THE WANDS SHACKLEWELL ARMS - E8
WED 5TH THE WAR ON DRUGS ROUNDHOUSE - NW1
THU 6TH FOLK RISING CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 6TH FUTURE ISLANDS SHEP BUSH EMPIRE - W12
THU 6TH JOSH PYKE OSLO - E8
THU 6TH MJ HIBBETT KING & QUEENS - W1
TBC
THU 6TH THE KNIFE BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 7TH ANCIENT METHODS + HIEROGLYPHIC BEING + MORE CORSICA STUDIOS - SE17
FRI 7TH FLYING LOTUS ROUNDHOUSE - NW1
FRI 7TH SPOON SHEP BUSH EMPIRE - W12
FRI 7TH SPOON ROUGH TRADE EAST - E1
FRI 7TH THE RAVEONETTES HEAVEN - WC2
FRI 7TH THURSTON MOORE ISLINGTON TOWN HALL - N1
SAT 8TH ANTI-NOWHERE LEAGUE UNDERWORLD - NW1
SAT 8TH BOHREN & DER CLUB OF GORE ST JOHNS - E5
SAT 8TH HAWKLORDS 100 CLUB - W1
SAT 8TH JOHN TALABOT + BICEP + PIONAL OVAL SPACE - E2
SAT 8TH MOTORHEAD + THE DAMNED + THE BOSSHOSS WEMBLEY ARENA - HA9
SAT 8TH MUCK & THE MIRES SHACKLEWELL ARMS - E8
SAT 8TH SECTION 25 229
SAT 8TH SOUND OF YELL VORTEX - N16
SAT 8TH TRANS AM ELECTROWERKZ - N1
SUN 9TH TAMIKREST SCALA - N1
SUN 9TH WELCOME TO NIGHT VALE SHEP BUSH EMPIRE - W12
MON 10TH B DOLAN + SCROOBIUS PIP THE NEST - N16
MON 10TH BEN WATT TRIO VILLAGE UNDERGROUND - EC2
MON 10TH THE WAILERS PERFORM THE LEGEND INDIGO2 - SE10
TUE 11TH FRANCOIS & THE ATLAS MOUNTAINS SCALA - N1
TUE 11TH JOYWAVE BIRTHDAYS - E5
TUE 11TH LUKE ABBOTT + KAREN GWYER CAFE OTO - E8
TUE 11TH SLOW CLUB ELECTRIC - SW9
WED 12TH BAXTER DURY 100 CLUB - W1
WED 12TH LUKE ABBOTT VORTEX - N16
WED 12TH STEVE GUNN + MIKE COOPER CAFE OTO - E8
WED 12TH THE HUT PEOPLE CECIL SHARP HOUSE - NW1
WED 12TH TY SEGALL + THE INTELLIGENCE ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 13TH BEN FROST + TONY CONRAD + JOHN CHANTLER ST JOHNS - E5
THU 13TH DAN WALSH + MEAGHAN BLANCHARD CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 13TH HERCULES & THE LOVE AFFAIR OVAL SPACE - E2
THU 13TH LYKKE LI HAMMERSMITH APOLLO - W6
THU 13TH MINA TINDLE HOXTON BAR + KITCHEN - N1
THU 13TH PHANTOGRAM KOKO - NW1
THU 13TH THE LEVELLERS + THE SELECTER + SHE MAKES WAR SHEP BUSH EMPIRE - W12
THU 13TH THE SPECIALS + SLEAFORD MODS ROUNDHOUSE - NW1
FRI 14TH ANGELIQUE KIDJO RFH - SOUTHBANK CENTRE
FRI 14TH BOO HERWEDINE KINGS PLACE - N1
FRI 14TH BOY & BEAR SHEP BUSH EMPIRE - W12
FRI 14TH CHRIS GARNEAU ST PANCRAS OLD CHURCH
TBC
FRI 14TH DANIEL AVERY + JIMMY EDGAR + LIVITY SOUND + SHED FABRIC - EC1
FRI 14TH DREADZONE UNDER THE BRIDGE
FRI 14TH JAMIE T ALEXANDRA PALACE - N22
FRI 14TH THE SPECIALS ROUNDHOUSE - NW1
FRI 14TH THE WEDDING PRESENT CLAPHAM GRAND - SW11
FRI 14TH WILDBIRDS & PEACEDRUMS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
SAT 15TH DAMON ALBARN ROYAL ALBERT HALL - SW7
SAT 15TH DR JOHN: A TRIBUTE TO LOUIS ARMSTRONG BARBICAN - EC1
SAT 15TH GILES PETERSON + DORIAN CONCEPT KOKO - NW1
SAT 15TH HYPERACTIVE KID + KIT DOWNES' TRICKO TARECO VORTEX - N16
SAT 15TH JAMIE T ALEXANDRA PALACE - N22
SAT 15TH SHE KEEPS BEES LEXINGTON - N1
SAT 15TH STEVE CROPPER + THE ANIMALS ISLINGTON TOWN HALL - N1
SAT 15TH THE SPECIALS ROUNDHOUSE - NW1
SAT 15TH VENETIAN SNARES + ITAL TEK THE LAUNDRY - E8
SUN 16TH DAMON ALBARN ROYAL ALBERT HALL - SW7
SUN 16TH IRON & WINE ADELPHI THEATRE
TBC
SUN 16TH SLOW MAGIC + CRAFT SPELLS + ODESZA ELECTRIC BALLROOM - NW1
SUN 16TH TINARIWEN ROUNDHOUSE - NW1
MON 17TH AND YOU WILL KNOW US BY THE TRAIL OF DEAD DINGWALLS - NW1
MON 17TH BAD PLUS VILLAGE UNDERGROUND - EC2
MON 17TH BRUCE MOLSKY OLD QUEENS HEAD - N1
MON 17TH THE SPECIALS ROUNDHOUSE - NW1
MON 17TH VOLBEAT ROUNDHOUSE - NW1
TUE 18TH BOB MOULD VILLAGE UNDERGROUND - EC2
TUE 18TH BONNIE PRINCE BILLY ST JOHNS - E5
TUE 18TH COLIN STETSON + SHABAKA HUTCHINGS ST JOHNS - E2
TUE 18TH DELTRON 3030 ELECTRIC BALLROOM - NW1
TUE 18TH GOLDFRAPP ROYAL ALBERT HALL - SW7
TUE 18TH KINGS OF THE SOUTH SEAS CECIL SHARP HOUSE - NW1
TUE 18TH MARIKA HACKMAN XOYO - EC2
TUE 18TH MERCHANDISE + SHOPPING THE LAUNDRY - E8
TUE 18TH RACHEL SERMANNI KINGS PLACE - N1
TUE 18TH THE DRUMS SCALA - N1
TUE 18TH THE FRESH & ONLYS LEXINGTON - N1
TUE 18TH THE GRIP + CON+KWAKE + MICACHU (DJ) CARGO - EC2
TUE 18TH ZOLA JESUS KOKO - NW1
WED 19TH 0.120833333 ST PANCRAS OLD CHURCH
WED 19TH BAHAMAS BORDERLINE - W1
WED 19TH BONNIE PRINCE BILLY ST JOHNS - E5
WED 19TH CHRISTOPHER OWENS ISLINGTON TOWN HALL - N1
WED 19TH EINSTURZENDE NEUBAUTEN: LAMENT KOKO - NW1
WED 19TH JACK WHITE O2 ARENA - SE10
WED 19TH SAVAGES + BO NINGEN OVAL SPACE - E2
WED 19TH STEVE HAULSCHILDT + TORN HAWK BIRTHDAYS - E5
WED 19TH THE JESUS AND MARY CHAIN TROXY - E1
THU 20TH CHET FAKER CORONET
THU 20TH FRAZEY FORD CADOGAN HALL
THU 20TH NANCY KERR & THE SWEET VISITOR BAND CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 20TH THE ORWELLS ELECTRIC BALLROOM - NW1
THU 20TH THE VOYEURS RED GALLERY - EC2
THU 20TH TONY ALLEN + MORITZ VON OSWALD TRIO VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 20TH UPON A BURNING BODY UNDERWORLD - NW1
FRI 21ST HENRY COW + MORE PLAYS LINDSAY COOPER BARBICAN - EC1
FRI 21ST THE YARDBIRDS + SOME VELVET MORNING BUSH HALL - W12
SAT 22ND ALTERNATIVE TV DUBLIN CASTLE - NW1
SAT 22ND CLARK + PERC + DOPPLEREFFEKT + LUKE VIBERT STUDIO SPACES - WAPPING
TBC
SAT 22ND DOES YOUR HEART GO BOOM: HELEN LOVE LEXINGTON - N1
SAT 22ND FRIGG ST MARKS CHURCH
SAT 22ND HELEN LOVE + THE LOVELY EGGS LEXINGTON - N1
SAT 22ND JOHN SMITH SHEP BUSH EMPIRE - W12
SAT 22ND LAU + BUGGE WESSELTOFT + HENRIK SCHWARZ BARBICAN - EC1
SAT 22ND PERE UBU ICA
SAT 22ND TOYAH + SPIZZENERGI ISLINGTON ACADEMY - N1
SUN 23RD CHARLES LLOYD: WILD MAN SUITE + MORE BARBICAN - EC1
SUN 23RD MARTIN CARTHY CECIL SHARP HOUSE - NW1
MON 24TH JESUS & MARY CHAIN TROXY - E1
TUE 25TH JOEY BADA$$ SHEP BUSH EMPIRE - W12
TUE 25TH MAC DEMARCO FORUM - NW5
WED 26TH RURAL ALBERTA ADVANTAGE ISLINGTON TOWN HALL - N1
WED 26TH THE NATIONAL + WILD BEASTS O2 ARENA - SE10
THU 27TH GABBY YOUNG & OTHER ANIMALS OSLO - E8
THU 27TH HOWLING BELLS LEXINGTON - N1
THU 27TH IBIBIO SOUND MACHINE VILLAGE UNDERGROUND - EC2
THU 27TH MARTHA WAINWRIGHT QEH - SOUTHBANK CENTRE
THU 27TH PERFUME GENIUS ISLINGTON TOWN HALL - N1
THU 27TH PHILIP HENRY + HANNAH MARTIN CECIL SHARP HOUSE - NW1
THU 27TH THE SKATALITES 229
FRI 28TH ALASDAIR FRASER + NATALIE HAAS KINGS PLACE - N1
FRI 28TH ALASDAIR ROBERTS IVY HOUSE - SE15
FRI 28TH BIG COUNTRY CLAPHAM GRAND - SW11
FRI 28TH BONOBO + DARKSTAR + GOLD PANDA ALEXANDRA PALACE - N22
FRI 28TH GARY NUMAN + GANG OF FOUR HAMMERSMITH APOLLO - W6
FRI 28TH MASTODON BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 28TH PULLED APART BY HORSES HEAVEN - WC2
FRI 28TH SÍNDÍRG_ BISHOPSGATE INSTITUTE
SAT 29TH DANNY BROWN + KUTMAH + REDLIGHT + M RONSON (DJ) CORONET
SAT 29TH JULIA HOLTER BARBICAN - EC1
SAT 29TH MORRISEY O2 ARENA - SE10
SAT 29TH THE BLUE AEROPLANES WATER RATS - WC1
SAT 29TH THE VIBRATORS BOSTON MUSIC HALL - N19
SAT 29TH WARPAINT HAMMERSMITH APOLLO - W6

London gig listings London gig listings

MON 1ST CLOUD NOTHINGS ELECTRIC BALLROOM - NW1
MON 1ST KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
MON 1ST SINKANE OSLO - E8
TUE 2ND KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
TUE 2ND LOVE INKS SHACKLEWELL ARMS - E8
TUE 2ND LOVE INKS SHACKLEWELL ARMS - E8
TUE 2ND THE NEW PORNOGRAPHERS SHEP BUSH EMPIRE - W12
TUE 2ND YELLE OSLO - E8
WED 3RD SILVER APPLES CORSICA STUDIOS - SE17
WED 3RD TALIB KWELI THE GARAGE - N1
WED 3RD TEMPLES FORUM - NW5
WED 3RD THE WYTCHES SCALA - N1
THU 4TH KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 4TH THE PICTISH TRAIL + SWEET BABOO PURCELL ROOM - SE1
FRI 5TH ELECTRIC 6 ISLINGTON ACADEMY - N1
FRI 5TH KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 5TH METRONOMY ALEXANDRA PALACE - N22
FRI 5TH SONGDOG KINGS PLACE - N1
SAT 6TH KASABIAN BRIXTON ACADEMY - SW9
SAT 6TH MOULETTES CECIL SHARP HOUSE - NW1
SAT 6TH SURGEON + REGIS + VOLTE-FACE AUTUMN ST STUDIOS - E3
MON 8TH ZU UNDERWORLD - NW1
TUE 9TH LEVERET CECIL SHARP HOUSE - NW1
TUE 9TH SEEKAE ELECTROWERKZ - N1
WED 10TH ANE BRUN SHEP BUSH EMPIRE - W12
WED 10TH ENNIO MORICONNE O2 ARENA - SE10
WED 10TH GODFLESH GARAGE - N1
THU 11TH BASEMENT JAXX O2 ARENA - SE10
THU 11TH MJ HIBBETT KING & QUEENS - W1
TBC
FRI 12TH DANNY ELFMANN'S MUSIC FROM TIM BURTON FILMS ROYAL ALBERT HALL - SW7
FRI 12TH LILY ALLEN BRIXTON ACADEMY - SW9
FRI 12TH MICHAEL CHAPMAN + JAMES BLACKSHAW BISHOPSGATE INSTITUTE
SAT 13TH BOMBAY BICYCLE CLUB EARLS COURT - SW5
SAT 13TH GOGOL BORDELLO ROUNDHOUSE - NW1
SAT 13TH THE MEMBERS + DEPARTMENT S 229
MON 15TH SOUNDS OF THE SOUTH: JUSTINE VERNON + MEGAFUAN BARBICAN - EC1
TUE 16TH ANGUS & JULIA STONE HAMMERSMITH APOLLO - W6
WED 17TH DUOLOGUE OSLO - E8
WED 17TH THE WHO O2 ARENA - SE10
THU 18TH INSPIRAL CARPETS SHEP BUSH EMPIRE - W12
THU 18TH THE WHO O2 ARENA - SE10
FRI 19TH SLOWDIVE FORUM - NW5
FRI 19TH SPARKS: KIMONO MY HOUSE BARBICAN - EC1
SAT 20TH FATBOY SLIM + DJ FRESH + SLAM DUNK'D BRIXTON ACADEMY - SW9
SAT 20TH MADNESS O2 ARENA - SE10
SAT 20TH MESHUGGAH ROUNDHOUSE - NW1
SAT 20TH SLOWDIVE FORUM - NW5
SAT 20TH SPARKS: KIMONO MY HOUSE BARBICAN - EC1

London gig listings London gig listings

THU 22ND ORLANDO JULIUS + THE HELIOCENTRICS 229
SAT 24TH ALT-J O2 ARENA - SE10
THU 29TH JESSIE WARE BRIXTON ACADEMY - SW9
THU 29TH WHITE FENCE 100 CLUB - W1
FRI 30TH LAMBCHOP PERFORM NIXON BARBICAN - EC1
FRI 30TH SLEAFORD MODS ELECTRIC BALLROOM - NW1

London gig listings London gig listings

TUE 3RD KING CREOSOTE UNION CHAPEL - N1
SAT 7TH INTERPOL ROUNDHOUSE - NW1
FRI 13TH KAISER CHIEFS O2 ARENA - SE10
FRI 13TH MINERAL UNDERWORLD - NW1
TUE 24TH BAXTER DURY VILLAGE UNDERGROUND - EC2

London gig listings London gig listings

TUE 3RD THE BLACK KEYS O2 ARENA - SE10
FRI 6TH THE CHI-LITES CLAPHAM GRAND - SW11
SAT 7TH THE UNTHANKS ROUNDHOUSE - NW1
SAT 14TH ARCHITECTS ROUNDHOUSE - NW1
SAT 14TH CARIBOU BRIXTON ACADEMY - SW9
SAT 21ST RODRIGO Y GABRIELA WEMBLEY ARENA - HA9
THU 26TH JOAN ARMATRADING BARBICAN - EC1
SUN 5TH BUENA VISTA SOCIAL CLUB ROYAL ALBERT HALL - SW7
SUN 16TH OLIVER COATES KINGS PLACE - N1
FRI 24TH JON HOPKINS BRIXTON ACADEMY - SW9

London gig listings London gig listings

SAT 9TH THE UNDERTONES CLAPHAM GRAND - SW11
SAT 23RD ESG TBC
TBC

London gig listings London gig listings

SAT 6TH THE DAMNED ROUNDHOUSE - NW1

London gig listings